Teknim Hırsız Alarm Sistemi Bağlantı Şeması

Teknim Hırsız Alarm Sistemi Teknim VAP304 - Teknim VAP401 Panel Bağlantısı

teknim alarm sistemi panel bağlantısı

Teknim Hırsız Alarm Sistemi Siren Bağlantısı

Siren bağlantısı kolayca 12V, SRN, GND klemens uçlarından yapılır. 12V ve GND sireni beslemek için kullanılır. Bu besleme birden fazla siren için kullanılabilir. Panelin siren tetikleme çıkışı SRN dir. Pozitif(NC) tetiklemeli veya negatif(NO) tetiklemeli programlanabilir. İki siren bağlandığında, panelden çekilen akımı azaltmak için mutlaka sirenlerden biri SCB konumuna alınmalıdır. Negatif(NO) tetiklemeli siren kullanılacaksa mühendislik programında 10 02 adresinde ilgili seçenek sönük olmalıdır, fabrika ayarı budur.

teknim alarm sistemi siren bağlantısı

Teknim Hırsız Alarm Sistemi Dedektör Bağlantısı

Dedektörlerin alarm uçları temelde bir kontaktır ve bu iki uç, COM ile Z1, Z2, Z3, Z4 uçlarından birine bağlanırlar. Besleme gerektiren dedektörlerin beslemeleri AUX klemens grubunun 12V + ve - uçlarından alınır. Z1, Z2, Z3, Z4 zon girişleri kontak aktiflik durumu(NO, NC), hat sonu direnci kullanımı(dirençsiz, tek direnç, çift direnç, çiftlenmiş zon) hallerine göre değişik şekilde programlanabilir.

Hat sonu dirençli bağlantı kullanmanın üstünlükleri vardır. Tek hat sonu direnci kullanıldığında, dedektör kablosundaki bir kopukluk panel tarafından algılanabilir. Çift hat sonu direnci kullanıldığında, hem dedektör kablosundaki kopukluk hem de kısa devre hali panel tarafından algılanır. Tavsiye edilen çift hat sonu dirençli bağlantı tipini kullanmaktır. Panel ambalajından çıkan 8 adet 2,7kΩ hat sonlandırma direnci bunun için kullanılabilir. Bu dirençler dedektör tarafında bağlanmalıdır. Ayrıca hat sonu dirençleri ile birlikte tamper bağlantısı da yapılmak istenirse aşağıdaki şekilde yapılabilinir. Dirençlerin panel içinde bağlanması işlevin yerine getirilmesini engellediğinden yanlıştır. Birden fazla dedektör kontağı seri bağlandığında hat sonu dirençli bağlantı yapılamaz, dirençsiz bağlantı kullanılmalıdır.Aşağıda tampersız hat sonu direnç bağlantısı örnekleri verilmiştir.

teknim alarm sistemi dedektor bağlantısı

Teknim Hırsız Alarm Sistemi Keypad Bağlantısı

Panelin keypad bağlantısı keypad klemens grubunun GND, DA, CK, 12V uçları ile yapılır. Keypadin üzerindeki GND, DT, CK, 12V uçları aynı şekilde panel üzerindeki bu uçlara birebir bağlanmalıdır. Eğer keypad bağlantısında herhangi bir sorun varsa keypad uyarı verir. Keypad kablosundaki blendajın panel ve keypad tarafında GND’ ye bağlanması tavsiye edilir. VAP-404 panele 4 adet keypad bağlanabilir. Keypad adresi vermek için Keypad Adresini Öğrenmek-Değiştirmek kısmına bakınız.

UYARI : Keypad bağlantısı yaparken veya keypad değiştirirken, panelin enerjisiz olduğundan ve DT ile CK uçlarının 12V a temas etmediğinden emin olunuz. Aksi halde panel arızalanabilir.

Keypad ve panel arasındaki bağlantı kablosunun toplam uzunluğu en fazla 100 metre olabilir.

teknim alarm sistemi keypad bağlantısı